تبلیغات
فاتحان شایلان - تاثیر رفتار والدین برشکل گیری شخصیت کودک
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهندس نوری
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
با سلام خدمت عزیزان از نظرات شما دوستان در ساختن وبلاگ مفید و کاربردی استفاده و استقبال خواهیم کرد . با تشکر

جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
کد آهنگابزار وب مستر autostart="true" hidden="false" loop="false" width="280" height="44">
فاتحان شایلان
با تو خواهم زیست فقط چرا که انان كه با افكاری پاك و فطرتی زیبا در قلب دیگران جای دارند را هرگز هراسی از فراموشی نیست
خانواده:

 خانواده به عنوان نخستین گروه راهنمایی با دوام ترین عاملی است که در رشد شخصیت تأثیر خانواده می گذرد بخصوص در سنین اولیه که کودک نقش پذیری بیشتری دارد از اهمیت بیشتری برحوردار است .کودک در محیط خانوادگی خود وبه وسیله آن با زندگی جمعی و فرهنگی جامعه خود آشنا می شود .

به طورکلی فرهنگ وماهیت زندگی خانواده ، روابط والدین با یکدیگر وبا فرزندان ، سن وروابط فرزندان با یکدیگر ، موفقیت اقتصادی واجتماعی خانواده ریال افکار وعقاید آداب ورسوم متداول در خانواده در رشد وتکامل روانی وشخصیت فرد موثر ند .

گروه همسالان:

گروه همسالان بعد از خانواده تآثیر بسزایی در رشد وتکامل روانی وبخصوص رشد عاطفی واجتماعی فرد دارند .افراد در مرحله ی بلوغ بیش از هر مرحله ی دیگر از رشد تحت تآثیر گروه همسالان قرار می گیرند زیرا در این دوره فرد از اتکای خود به خانواده می تاهد وبرای شناخت وتعیین هویت خود معمولاً به گروه همسالان تکیه می کند وارزش ها ومعیار های انها را تا حدود زیاد ی ملاک رفتارخوه قرار می دهد.

عوامل اجتماعی :

 منظور از عوامل اجتماعی ( social   factors) عواملی هستند که در محیط اجتماعی فرد وجود دارند از جمله این عوامل می توان مدرسه ، وسایل ارتباط جمعی ، (رادیو – تلویزیون ، سینما ، تأثیر ونشریات ) آداب ورسوم ، فرهنگ اصلی و فرهنگ های فرعی یا کوچکتر (فرهنگ های بومی )جامعه ومعیارهای اخلاقی را نام برد.

 وراثت:

 این عامل اساسی در صورتی که در کسب مهارت ه وتوانایی های مختلف ، عادت ها وویژگی های مربوط به شخصیت ، محیط نقش اساسی تری دارد ولذا وقتی شرایط محیط برای تآمین  نیازهای اساسی  کودک ونوجوان مساعد نباشد امکانات ارثی مجال رشد وپروش پیدا نمی کنند .

آنچه تجربه نشان داده است این است که  هرچه محیط بد مانع بروز بعضی از صفات خوب ارثی نیست ، ولی  محیط خوب نیز نمی تواند جانشین وضع ارثی ید باشد .

وراثت صفاتی را به طور ارثی در فرد قرار داد وامکاناتی را برای او بوجود می آورد و محیط مساعد استعداد ما وامکانات ارثی را که بالقوه در اوست به صورت فعل در می آورد ( محمد علی احمد وند 87 )

اثر خشونت برخشونت کودک:

 هریک تعدادی از نگرشهای ، عاد ت ، صفات شخصیتی  را تنها به این خاطر داداست که توسط محیط تقویت شده وامکانشکوفایی پیدا کرده است ، حال آنکه بعضی دیگر به طور دایم منع گردیده است .برای اثبات اثر محیط در ایجاد صفات شخصیتی خاص می توان  مواردی را ذکر کرد که عملاً برای اکثر مربیان وروان شناسان پیش می آید .بارها دیده ایم که والدین فرزندان خود را پیش روان شناس یا مشاور خانوادگی برد ه اند واز بی ادادگی –فعل پذیری – عدم فعالیت وعدم ابتکار آنها شکوه کرده اند در اکثر این موارد معلوم شد ه است که والدین از همان ابتدای زندگی کودک ، رفتار تسلط طلبانه نسبت به او پیش گرفته اند او را عملاً از انجام هرنوع عمل مستقلی باز داشته اند ف هرگز اجازه تصمیم گیری به او نداه اند وبه طور دایم کارهای اورا ، چه دربازی وچه در تحصیل کنترل کرده اند .

بدیهی است که این نوع رفتارها ، برحسب طبعیت کود ک ، نتایج متفاوتی خواهد داشت بدین ترتیب که اعمال قدرت ممکن است یکی را به طغیان وادار کند ودیگری را دورو بار بیاورد .اما در اکثر موارد کودک را به تبعیت طلبی سوق می دهد ک ه معمولا به صورت اجتناب از چون وچرا کردن ونداشتن ابتکار جلوه می کند . تجربیات نشان می دهد که کدکان خانواده  های سخت گیر به طور مطلق به قدرت خارجی وابسته اند . در اثر فقدان تحریک وفقدان موقیت مناسب ، بعضی از قسمتهای رفتار ، بعضی از مکانیسهای هرگز تشکیل نمی شود ودرنتیجه حضور پیدا نمی کند .

 روانشناسی رشد نشان داده است که درطول زندگی کودک ، مراحلی وجود دارد که در جریان ان باید بعضی تجربه ها حاصل شود تامنجر به تحول طبیعی گردد ، اگر این تجربه ها به موقع صورت نگیرد تحرکات معین اثرات لازم را نخواهد داشت ( دگتر حمزه گنجی .1371 ، 90) 

واکنش های عصبی کودکان :

 مهترین عامل ایجاد عوارض عصبی در کودکان محیط نا مناسب خانواده ورفتار نا متعادل والدین آنهاست درصورتیکه طفل در محیط خانواده نباشد عوامل محیطی دیگر مانند بی مهری اطرافیان – خشونت وپرخاشگری واحتمالاً ضرب وجرم کودک علل ایجاد کنند ه این واکنش می باشد .

 والدین عصبی خواهد داشت بندرت در محیط خانواده ای که محبت وصفا ورفتار متعادل در آن وجود دارد حالات غیر عادی خصوصاً واکنش های عصبی در فرزندان دیده می شود بدیهی است باید  زمینه عصبی طفل را نیز از نظر دور نداشت .برخی از کودکان حساس ترند ودستگاه عصبی آنان طوری است که پس از قرار گرفتن در شرایط نا مناسب  سریعتر از همسالان خود تحی تأثیر قرار می گیرند تریدی نیست این کودکان زمینه بیشتری برای شان دان حالات عصبی دارند .

واکنش غمگین در اطفال:

 این واکنش در کودکان به طور چشمگیری ملاحضه می شود .تظاهرات ان به صورت گوشه گیری – انزواطلبی یا حالا غمگین مانند گریه وبهانه جویی میباشد علت اصلی این واکنش ها بی مهری والدین  یا سختگیری آنان است .زمینه شخصیتی نیز در ظهور این علایم موثر است در برخی از کودکان عوامل نامناسب محیطی سب آشکار شدن پرخاشگری شده در بعضی دیگر از وسیله دفاعی درون فکنی (lntrogcctin) حتالات غمگین ظاهر می گردد.(محمد علی احمد وند – 1372، 129)

نتیجه گیری:

شخصیت کودک در ابتدا همچون صفحه ای سفید است که می توان با ایجاد نقش وطرح دلخواه ، شخصیت اورا شکل داد. ولی نقش دهنگان اصلی پدر ومادر به عنوان آموزگارران اولیه ودر مرحله ی بعد هم گروه دوستان وهمکلاسی به عنوان همانند سازی خود با انان است .

کودک در حکم دانه ای کوچک که پدر برای ان حکم آفتاب ومادر حکم آب را دارد .تا این دانه ی کوچک رشد یافته ، ریشه ای محکم در خاک دوانید ه واز راه صراط مستقیم سربر کمال آسمان برده ونمایانگر واقعی از شخصیت برتر که همان کمال مطلوب ونهایی است برسد .

- چگو نگی  شگل گیری شخصیت وتأثیر ی که والدین بر آن دارند بحثی بزرگ است  که هزارراه نرفته وپرپیچ وخم را به جویند گان این  شاخه از دانش می آموزد .

نوع مطلب :
برچسب ها : شکل گیری شخصیت کودک،
لینک های مرتبط :


جمعه 31 اردیبهشت 1395 :: نویسنده : مهندس نوری
نظرات ()
پنجشنبه 11 خرداد 1396 12:05 ب.ظ
بسیار عالی بود!
ممنونم از وبلاگ خوبتون
موفق باشید
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:12 ب.ظ
فروش بازی های اورجینال - کاملا ارزان
آقای استیم
http://mrsteam.ir

با دوستانتان آنلاین بازین کنید و از رقابت لذت ببرید !

کانال تلگرام :
@MrSteam_ir

مدیریت :
@Abolixes
شنبه 19 فروردین 1396 12:55 ب.ظ

با میهن پاپ آپ از بازدید کننده های سایت و وبلاگتان کسب درآمد داشته باشید
به راحتی میلیونر شوید

عضویت رایگان
میهن پاپ آپ معتبر ترین وبسایت پاپ اپ در ایران

www.Mihanpopup.com
یکشنبه 13 فروردین 1396 04:39 ب.ظ
آغاز و پایان جنگ توسط خون صورت می گیرد . همر
یکشنبه 2 خرداد 1395 07:42 ب.ظ
مممنون عالی بود
شنبه 1 خرداد 1395 09:53 ق.ظ
با سلام دوست عزیز یه سوال:دوست داری قدمی برای امام زمانت برداری؟این کار زحمت آنچنانی نداره ولی داری قدم خیلی بزرگی رو در راه آقا امام زمان انجام می دی . با شرکت در کمپین #من_منتظرم سایت,وبلاگ,کانال و صفحه اینستاگرام خود را تبلیع کنید و هم فضای کشور را به سمت مهدویت و انتظار پیش ببریماجرت با امام زمان (عج)اطلاعات بیشتر و دریافت لوگو در آدرس زیر:http://www.welayatnet.com/fa/news/91496#comment-126489
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر